Od data právní moci usnesení o příklepu běží vydražiteli lhůta pro doplatek nejvyššího podání (částka, za kterou nemovitost vydražil), v délce 1-2 měsíců, vždy je uvedena v usnesení o příklepu. Na nejvyšší podání se započítává složená jistota.
vydražitel nejvyšší podání ani v dodatečné lhůtě, kterou mu určí exekutor a která nesmí být delší než jeden měsíc, usnesení o příklepu se zrušuje a exekutor nařídí další dražbu. Tímto se stává obmeškaným vydražitelem.
Obmeškaný vydražitel je povinen nahradit náklady, které exekutorovi a účastníkům vznikly v souvislosti s dalším dražebním jednání, škodu, která vznikla tím, že nezaplatil nejvyšší podání a rozdíl na nejvyšším podání, bylo – li při dalším dražebním jednání dosaženo vyššího podání. Na tyto závazky se započítává složená jistota. Převyšuje – li jistota uvedené závazky, zbývající část jistoty bude vyplacena vydražiteli. Nepostačuje – li složená jistota k úhradě uvedených závazků, bude, v případě neuhrazení zbývající dlužné částky ve stanovené lhůtě, podán návrh na nařízení výkonu rozhodnutí (exekuce) proti obmeškanému vydražiteli.
Vydražitel je oprávněn převzít vydraženou nemovitou věc s příslušenstvím dnem následujícím po dni doplacení nejvyššího podání, nejdříve však po uplynutí 15-ti denní lhůty pro případný návrh na předražek.
Pokud bude mít vydražitel informaci o podání návrhu na předražek, nemovitou věc převzít nemůže. Vydražitel se stává vlastníkem vydražené nemovité věci s příslušenstvím, nabylo – li usnesení o příklepu právní moci a zaplatil – li nejvyšší podání, a to ke dni vydání usnesení o příklepu.
Předražitel může převzít nemovitou věci s příslušenstvím dnem následujícím po dni, kdy bylo předražiteli doručeno usnesení o předražku. Předražitel se stává vlastníkem nemovité věci s příslušenstvím, nabylo – li usnesení o předražku právní moci a předražek byl zaplacen, a to ke dni vydání tohoto usnesení.
Vydražitel nebo předražitel, který nemovitou věc přesto převzal, ale nestal se vlastníkem (z důvodu nezaplacení nejvyššího podání), je povinen vrátit ji povinnému, vydat mu užitky a nahradit újmu, kterou mu způsobil při hospodaření s nemovitou věcí a jejím příslušenstvím.
Příslušný katastrální úřad na základě potvrzení o zaplacení nejvyššího podání a pravomocného usnesení o příklepu, které zaslal soudním exekutor, zpravidla provede výmaz poznámek exekučních příkazů prodejem nemovitostí vydaných jinými exekutory (resp. poznámek usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí prodejem nemovitostí). Ne vždy ovšem katastr nemovitostí výmaz poznámek provede, pak je výmaz poznámek již pouze na iniciativě vydražitele, aby požádal příslušného exekutora či soud o výmaz příslušné poznámky z důvodu vlastnictví nemovitosti vydražitelem.
Zástavní práva (smluvní, soudcovská, exekutorská či zřízená rozhodnutím správního orgánu) a případná věcná břemena a nájemní práva váznoucí na vydražených nemovitostech, o kterých nebylo rozhodnuto, že v dražbě nezanikají, zanikají až právní mocí usnesení o rozvrhu (viz ust. § 337h občanského soudního řádu).
Rozvrhové jednání se nařizuje pouze na žádost alespoň jednoho věřitele, případně oprávněného nebo povinného nebo na návrhu správce daně. V opačném případě vydá exekutor usnesení o rozvrhu výtěžku z dražby bez nařízeného jednání.
Po právní moc usnesení o rozvrhu soudní exekutor zasílá příslušnému katastrálnímu úřadu vyrozumění o tom, žezástavní práva (+ případná věcná břemena, o kterých nebylo rozhodnuto, že v dražbě nezanikají) váznoucí na vydražených nemovitých věcech zanikla a příslušný katastrální úřad pak provede jejich výmaz.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze
návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace